RCI Yardim

Sorun Giderme

Online hesabınıza kaydolma

RCI.com adresine girin ve 'Oturum Açın veya Kaydolun' sekmesinin altındaki 'RCI Üyeleri – Online Kayıt Olun' seçeneğini tıklayın ve Üyelik Numaranızı, soyadınızı, e-posta adresinizi ve ikamet ettiğiniz ülke bilgilerini girin.

Bir kullanıcı adı ve şifrenin yanı sıra bir gizli soru ve yanıt oluşturmanız istenir. Tüm bilgileri girdikten sonra devam düğmesini tıklayabilirsiniz ve online hesabınız oluşturulur.

Online hesabınıza erişmek için hesabınızı etkinleştirmeniz gerekir; size göndereceğimiz bağlantı ile yapabilirsiniz. Hesabınız etkinleştirildikten sonra yeniden RCI.com adresine yönlendirilirsiniz ve yeni online hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Online hesap oluşturma sorunları

Hesap oluşturma konusunda sorun yaşıyorsanız, bunun pek çok sebebi olabilir. Yüksek düzeyde trafikten kaynaklanıyor olabilir – bu durumda lütfen tekrar deneyin. Sorun yaşamaya devam ederseniz, lütfen aşağıdaki ipuçlarını ve bilgileri inceleyin:

 • Sitemizde gezinirken 'Geri' tuşunu kullanmayın
 • Kayıtlı bağlantıları veya yer işaretlerini kullanmayın

RCI.com periyodik olarak değiştirildiği için daha önce kaydedilen URL'ler kullanılmıyor olabilir. Bunun yerine lütfen ekranın üst tarafındaki alana www.rci.com yazarak siteye girin. Periyodik olarak önbellek dosyalarınızı silmeniz de yararlı olabilir. Internet Explorer (IE) için; 'Araçlar' menüsünü açın ve 'İnternet Seçenekleri' seçeneğini belirleyin. 'Genel' sekmesini, 'Dosyaları Sil' öğesini ve ardından 'Tamam' öğesini tıklayın.

 • Tarayıcı türünü ve kullandığınız sürümü kontrol edin. En iyi seçenek Internet Explorer v9.0 veya üzeri sürümlerdir. Ücretsiz olarak yeni bir tarayıcı indirme konusunda bilgi almak isterseniz www.microsoft.com adresine gidin
 • Tüm tarayıcı türleri için Java ve tanımlama bilgileri etkinleştirilmiş olmalıdır.

Sorun yaşamaya devam ederseniz lütfen RCI ile iletişime geçin ve sizin için sorunu çözmeye çalışalım. Hangi tarayıcıyı kullandığınızı, tam olarak aldığınız hata mesajını ve faydalı olabilecek diğer tüm bilgileri bilmemiz gerekecektir.

Şifre Oluşturma

RCI hesabınızı mümkün olduğunca güvenli tutmak için güçlü bir şifre seçmeniz önemlidir. Faydalı olabilecek bazı ipuçları:

 • En az 8 karakter kullanın. En az 1 rakam kullanılması gerekir ve en fazla 15 karaktere izin verilir.
 • Tahmin edilmesi kolay olan şifrelerden kaçının. Örneğin, 'şifre', 'RCI', '123456' veya 'gizli' gibi. Normal kelimeleri, adınızı, e-posta adresinizi veya kolayca elde edilebilecek diğer kişisel bilgilerinizi kullanmaktan kaçının.

Not: Şifreler büyük/küçük harf duyarlıdır; bu nedenle klavyenizin Caps Lock tuşunun kapalı olduğundan ve kullandığınız büyük harfleri hatırladığınızdan emin olun.

Kullanıcı Adım ve Şifrem tanınmıyor

Oturum açma konusunda sorun yaşıyorsanız, lütfen doğru bilgileri girdiğinizi kontrol edin; büyük/küçük harf duyarlı olduklarını unutmayın. Yine de oturum açamıyorsanız, RCI.com ana sayfasındaki oturum açma alanında yer alan 'Kullanıcı Adımı/Şifremi Unuttum' aracını kullanarak bilgilerinizi talep edebilirsiniz.

Kullanıcı Adı ve Şifreyi Unutma

Oturum açma panelindeki 'Kullanıcı Adımı/Şifremi Unuttum' bağlantısını tıklayarak Kullanıcı Adınızı alabilirsiniz.

Kullanıcı Adını Alma: Sonraki sayfanın sol tarafına RCI Üyeliği kartınızda göründüğü şekliyle RCI Üye Kimliğinizi ve adınızı girin.

'Devam' öğesini tıkladığınızda kullanıcı adınız kayıtlarımızdaki e-posta adresine gönderilecektir.

Şifreyi Alma: 'Kullanıcı Adımı/Şifremi Unuttum' sayfasının sağ tarafına Kullanıcı Adınızı girmeniz ve devam düğmesine basmanız gerekir. Bu bilgiyi sağladıktan sonra hesabınızı oluştururken verdiğiniz gizli soruyu yanıtlamanız istenecektir. Kullanıcı adınız, e-posta adresiniz ve gizli soruya verdiğiniz yanıt eşleşirse, Şifreniz e-posta ile gönderilecektir. Oturum açtıktan sonra Şifrenizi değiştirebilirsiniz. Oturum açma işleminin büyük/küçük harf duyarlı olduğunu unutmayın.

Online hesabınıza erişme konusunda sorun yaşamaya devam ederseniz bize bildirin; yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Web sitesi yavaşladığında

Web sitesi, çeşitli faktörler nedeniyle zaman zaman yavaşlayabilir. Teknik sorunlardan kaynaklanıyor olabilir ancak bilgisayarınızdaki önbellek dosyalarını silmek hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Bu konudaki ipuçları için aşağıdaki bağlantıya gidin:

http://www.wikihow.com/Clear-Your-Browser's-Cache

Sorun yaşamaya devam ederseniz, lütfen bir RCI Rehberi ile görüşmek için bizi arayın.

Tarayıcı önbelleğini temizleme

RCI.com düzenli olarak değiştiğinden daha önce kaydedilen URL'ler artık kullanılmıyor olabilir ve önbellek dosyaları sizi güncel olmayan sayfalara yönlendirebilir; bu nedenle tarayıcınızdaki önbellek dosyalarını periyodik olarak silmeniz önemlidir. Bu sorunlardan kaçınmak için siteyi her ziyaret ettiğinizde www.rci.com adresini yeniden girmeniz faydalı olacaktır.

Aşağıda, en çok kullanılan web tarayıcılarında önbellek dosyalarını temizleme adımlarını bulabilirsiniz. Aşağıdaki listede kullandığınız tarayıcıyı bulamazsanız, tarayıcınızın yardım bölümünden veya kısa bir Google araması yaparak söz konusu adımları bulabilirsiniz.

Bu adımları uygularken tarayıcınız kayıtlı şifreleri ve diğer öğeleri de temizleme seçeneğini sunabilir– Bu gerekli değildir, bu nedenle bu seçeneklerin seçimini kaldırın.

Internet Explorer 9 ve üzeri

 1. Araçlar (Dişli Simgesinden) > Güvenlik > Gözatma geçmişini sil seçeneğini belirleyin.
  NOT: Ctrl + Shift + Delete tuşlarına basarak da bu menüye erişebilirsiniz.
 2. Favori web sitesi verilerini koruma seçeneğinin işaretini kaldırdığınızdan ve hem Geçici İnternet Dosyaları hem de Tanımlama Bilgileri seçeneklerini işaretlediğinizden emin olup Sil öğesini tıklayın.
 3. Önbellek dosyalarınız ve tanımlama bilgileriniz başarılı bir şekilde temizlendiğinde pencerenin alt kısmında bir onay mesajı görüntülenir.
 4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Alternatif olarak şu kısayolu kullanabilirsiniz: 'Ctrl+Shift+Delete' tuşlarını tıklayın > En üstteki üç öğeyi seçin > Sil öğesini tıklayın

Microsoft Edge

Windows 10 için yükseltme yaptıysanız, yeni Microsoft Edge Tarayıcı kullanıyorsunuz demektir.

 1. Microsoft Edge Tarayıcı'yı açın ve Merkez simgesini (en üstteki çubukta yer alan üç dikey çizgi) ve Geçmiş simgesini tıklayın.
 2. Ardından “Tüm geçmişi temizle“ seçeneğini tıklayın.
 3. “Tanımlama bilgileri ve kaydedilen web sitesi verileri” ve “Önbelleğe alınan veriler ve dosyalar” seçeneklerini belirleyin ve Temizle öğesini tıklayın.

Firefox

 1. Firefox simgesini tıklayın ve 'Seçenekler' öğesini seçin.
 2. 'Seçenekler' penceresinden 'Gizli' sekmesine geçin.
 3. 'Geçmiş' seçeneğinin altındaki 'yakın geçmişi temizle' öğesini tıklayın.
 4. Zaman aralığını 'her şey' olarak belirleyin.
 5. Aynı pencerede, 'önbellek' haricindeki tüm öğelerin işaretlerini kaldırın.
 6. 'Şimdi Temizle' öğesini tıklayın.
 7. Dosyalar silindiğinde pencere kapanır.

Alternatif olarak şu kısayolu kullanabilirsiniz: 'Ctrl+Shift+Delete' > Önbellek + Şimdi Temizle öğelerini tıklayın.

Not: Firefox 27 tarayıcınız ile sorun yaşadıysanız, sorun büyük olasılıkla çözülür.

Chrome

 1. Tarayıcı araç çubuğundan Chrome menüsünü tıklayın.
 2. Araçları seçin.
 3. Tarama verilerini temizle öğesini seçin.
 4. Görüntülenen iletişim kutusundan kaldırmak istediğiniz bilgi türlerinin onay kutularını seçin.
 5. Silmek istediğiniz bilgi miktarını seçmek için üstteki menüyü kullanın. Her şeyi silmek için en baştan silme seçeneğini belirleyin.
 6. Tarama verilerini temizle öğesini tıklayın.

Alternatif olarak şu kısayolu kullanabilirsiniz: 'Ctrl+Shift+Delete' > Önbelleği Temizle + Tarama Verilerini Temizle öğelerini tıklayın.

Safari

MAC için - Safari menüsünden Önbelleği Temizle öğesini seçin.

Alternatif olarak şu kısayolu kullanabilirsiniz: Safari'yi açın – 'Ctrl+Virgül' > Gizlilik > Tüm Web Site Verilerini Kaldır veya Safari > Safari'yi Sıfırla > Tüm web sitesi verilerini kaldır seçeneklerini tıklayın

WINDOWS için – Düzenle menüsünden Önbelleği Temizle öğesini seçin.

Alternatif olarak şu kısayolu kullanabilirsiniz: Safari Ayarları > Tanımlama Bilgilerini ve Verileri Temizle > Temizle öğesini tıklayın

iPad ve iPhone

Cihazınızda varsayılan Safari tarayıcısını kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayarak önbellek dosyalarını (Tanımlama Bilgileri ve Veriler) silebilirsiniz:

 1. iPad veya iPhone cihazınızın ana ekranından Ayarlar öğesini tıklayın.
 2. Safari etiketli seçeneği belirleyin ve Tanımlama Bilgilerini ve Verileri Temizle seçeneğini tıklayın.
 3. Seçeneğinizi onaylamanız için bir ileti açılacaktır.
 4. İlerlemek için Temizle öğesini tıklayın.
 5. Geçmişi temizlemek için aynı adımları tekrarlayın.
 6. iPad cihazınız bir süre işlemi gerçekleştirecektir ve işlem tamamlanacaktır.

En iyi çalışan Tarayıcı hangisidir?

RCI, her ziyaretçinin hangi tarayıcıları kullandığını belirlemek için tarayıcı belirleme teknolojisinden yararlanmaktadır. Bu sayede web sitemizden en iyi düzeyde yararlanmak için tarayıcınızı daha yeni bir sürüme yükseltmeniz gerekip gerekmediğini önerebiliyoruz.

Aşağıdaki web sitelerini ziyaret ederek desteklenen bir tarayıcıyı yükleyebilir veya güncelleyebilirsiniz:

RCI Yardım Sayfasına Geri Dön